Dragoslav Milivojević
069/5720866
  • Početna
  • Tehnologija bušenja
  • Video
  • Kontakt
Proces izrade bušotina predstavlja skup različitih tehničko-tehnoloških zahvata koji se ostvaruju primenom kompleksnog sistema vođenja i praćenja radova.Ovaj sistem mora uvek funkcionisati pouzdano i sigurno uz minimalne troškove izrade.

Planiranje izrade bušotine

Planiranje bušotine je definisanje programa promenljivih parametara koji utiču na izradu bušotine, a koji moraju obuhvatiti sledeće:
•Sigurnost
•Minimalnu cenu koštanja i
•Svrsishodnost


Nažalost, nije uvek moguće na svakoj bušotini optimalno ispuniti sve navedene zahteve, jer su oni zavisni od geoloških uslova, raspoložive opreme ili budžeta.
Sigurnost treba da bude najveći prioritet kod planiranja izrade bušotine. Programi sigurnosti zaposlenog osoblja su na prvom mestu, jer greške u programu bezbednosti zaposlenog osoblja rezultiraju teškim povredama ili gubicima ljudskih života. Sledeći prioritet je sigurnost bušotine. Programi bušenja moraju biti tako dizajnirani da se maksimalno smanji rizik od erupcije i drugih faktora koji mogu da izazovu probleme.


Minimalna cena koštanja. Važan faktor kod planiranja izrade bušotine je do krajnje granice smanjiti cenu koštanja uz maksimalno uvažavanje sigurnosnog aspekta. U mnogim slučajevima, cena koštanja bušotine može se znatno redukovati uz dodatne napore na planiranju bušotine, a što obuhvata inženjerske principe, faktor iskustva i pristup izvođača radova.



Svrsishodnost podrazumeva da dostizanje konačne dubine bušotine ne mora uvek značiti i njen uspešan završetak, i to iz sledećih razloga:
-Prečnik i geometrija kanala bušotine mogu biti u takvom stanju da onemogućavaju testiranje bušotine, karotažna-merenja ili ugradnju adekvatne opreme u bušotinu;
-Produktivne zone mogu biti oštećene, tj. tako zagađene da onemoguće proizvodnju fluida;
Od inženjera bušenja se zahteva planiranje izrade i procene troškova različitih tipova bušotina, koje se kod nas dele na:
•Istražne bušotine
•Konturno-istražne bušotine i
•Razradne bušotine


Istražne bušotine (''Wildcat Well'' ili ''Exploration Well''), ovaj tip bušotina buši se na lokacijama gde se ne raspolaže geološkim informacijama, ili su ta saznanja veoma mala. Uobičajeno se lociranje ovog tipa bušotina zasniva na seizmičkim podacima, satelitskim snimcima i dr., ali je bitno naznačiti da se ne raspolaže podacima bušenja kroz prognozne formacije. Rizik izrade ovog tipa bušotine je velik i često se dešava da se bušotina u fazi izrade i napusti zbog uslova bušenja u njenom kanalu. Iz navedenih razloga i cena izrade ovih bušotina je obično viša.
 
Proizvodne bušotine (''Development Well'' ili ''Exploitation Well''), su bušotine kod kojih su poznate geološke i proizvodne karakteristike ležišta. Izbor lokacije zasniva se uglavnom na planiranom rasporedu bušotina u cilju dalje razrade ležišta, drenažnom radijusu i dr.Takođe, bitno je naznačiti da su problemi u toku bušenja uglavnom poznati, čime je i cena izrade ovih bušotina znatno redukovana u odnosu na prethodni tip bušotina.
Bušenje obavlja izvođač radova na osnovu ponuđene tehničke specifikacije od strane investitora radova i ugovora za bušenje. Bušaća oprema i tehničke procedure koje zahteva investitor radova, zajedno sa projektom izrade bušotine moraju biti uključene u specifikacije i ugovor za bušenje. Osnovne ponude za bušenje mogu se zasnivati na:
- Ceni po danu rada bušaćeg postrojenja (“Daily- Rate”), a to su uobičajeni ugovori za bušenje istražnih i konturno-istražnih tipova bušotina;
- Ceni po metru bušenja (“Metrage”), kod izrade razradnih bušotina, tj. na poljima i ležištima gde postoje prethodni potrebni bušaći podaci i odgovarajuće iskustvo tokom bušenja;
- Mešovita cena podrazumeva da se do poznatih dubina ugovara bušenje po ceni metra, a zatim se prelazi na bušenje po ceni dnevnog rada bušaćeg postrojenja;
- Ključ u ruke (“Turn-Key”).U poslednje vreme sve češći način ugovaranja izrade bušotina je po tzv. sistemu ''ključ u ruke''. Na osnovu zahteva investitora izvođač radova priprema ponudu koja koja obuhvata kompletnu izradu bušotine od planiranja do opremanja. 
Pre početka bušenja, mora se pripremiti lokacija za montiranje bušaćeg postrojenja i prateće opreme prema njegovim tehničko-tehnološkim 
karakteristikama.

TEHNOLOGIJA

Mehanički postupak bušenja podrazumeva fizičko razaranje stene na dnu bušotine. Na stenu se deluje alatom koji se sastoji od šipke, dleta (krune) za bušenje. Dletom za bušenje se na stenu na dnu bušotine nanosi opterećenje veće od čvrstoće stene. Ovim se vrši dezintegracija komadića stene iz prirodnog okruženja i formiranje prostorije cilindričnog oblika. Prečnik ove cilindrične prostorije je isti kao, odnosno nešto veći od prečnika bušaćeg
dleta.
U zavisnosti od toga kako se na stenu na dnu bušotine nanosi opterećenje razlikuju se sledeći postupci bušenja:
· Udarno (perkusiono)
· Rotaciono


Kod udarnog bušenja, dleto za bušenje nanosi veliki broj udara na dno bušotine. Posledica ovog je razaranje stene na mestu udara. U povratnom hodu dleto se zaokreće za određeni ugao i sledeći put udara na drugo mesto, gde takođe vrši razaranje stene. Bušenje, odnosno formiranje cilindrične prostorije postiže se stalnim smenjivanjem ove dve radne operacije. 


Kod rotacionog bušenja bušaće dleto je konstantno u kontaktu sa stenom na dnu bušotine koja se dezintegriše. Dletom (krunom) se na stenu nanosi konstantna sila pritiska određena režimom bušenja. Dleto rotira i rezanjem dezintegriše stenu sa kojom je u kontaktu.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.